Dziesięć firm deweloperskich chce przebudować centrum Katowic

Aktualności Możliwość komentowania Dziesięć firm deweloperskich chce przebudować centrum Katowic została wyłączona

Najpóźniej wiosną 2008 roku zapadnie decyzja, która firma zajmie się przebudową Katowic. Realizacja projektu ma się rozpocząć na przełomie 2008 i 2009 roku.

Powinna potrwać parę lat, ale w najbardziej optymistycznej wersji spora część prac ma się zakończyć przed Euro 2012.

O prestiżowej dla władz Katowic przebudowie rynku i al. Korfantego mówi się od lat. W październiku zeszłego roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, który wygrał Tomasz Konior. Zgodnie z jego wizją wzdłuż Korfantego wyrośnie szereg nowych budynków, a Katowice zyskają wizerunek godny nowoczesnej metropolii.


Dziennikarzom Gazety Wyborczej udało się zdobyć listę dziesięciu firm, które są zainteresowane inwestycjami. Wszystkie z czołówki polskich i europejskich deweloperów, jak np.: Frankonia Polska, Echo Investments, ING Real Estate, Verity Development, Ghelamco, Clairmont Global, HB Reavis Central&Eastern Europe, a także Globe Trade Centre SA, które inwestuje m.in. w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

Z informacji Gazety Wyborczej wynika, że miasto bardzo poważnie traktuje również dwie inne znane firmy. Są to Apsys Polska, która w naszym regionie zarządza centrami handlowymi w Zabrzu, Sosnowcu i Katowicach, a w Polsce m.in. łódzką Manufakturą i toruńską Kometą oraz Eurocape P.I.A. Irlandzki deweloper Howard Eurocape (współzałożyciel Eurocape P.I.A.) wcześniej zajmował się już przebudową centrów takich miast, jak Kapsztad w RPA czy Dublin w Irlandii.

Zdaniem specjalistów oceniających plany przebudowy centrum Katowic to w tej chwili najciekawsze miejsce do inwestowania na całym śląskim rynku nieruchomości. Stolica Śląska to miejsce szczególne, jedyna taka aglomeracja w Polsce. Stworzenie nowego śródmieścia to ogromne i inspirujące wyzwanie.

Centrum Katowic