Katowice potrzebują hoteli

Aktualności Możliwość komentowania Katowice potrzebują hoteli została wyłączona
Jak zauważa Gazeta Wyborcza coraz więcej czasu spędzamy na lotniskach, dworcach i w hotelach. To poprzez ich ofertę oceniamy dane miasto. Katowice aspirują do miana metropolii, słynącej z dużych imprez. Ale już teraz na przeszkodzie w rozwoju miasta może stanąć niewystarczająca liczba miejsc noclegowych.

Stolica województwa ma tylko 12 hoteli od jedno- do czterogwiazdkowych, jedno schronisko młodzieżowe, jeden camping. Czasowo udostępniane są akademiki. W kategorii czterogwiazdkowej znajdują się Monopol, Qubus oraz Novotel. Gorzej jest z ofertą średniego standardu, która stanowi w Katowicach 800 miejsc w 10 hotelach.

A potrzeby są ogromne – świadczy o tym frekwencja na meczach i koncertach. Na ostatni występ Red Hot Chili Peppers na Stadionie Śląskim przyjechało ponad 60 tysięcy fanów. Podobnie rozgrywki siatkarskie w Spodku pokazały, jak bardzo brakuje hoteli. Wszystkie miejsca w pokojach w Katowicach i sąsiednich miastach były zajęte, nawet camping w Dolinie Trzech Stawów pękał w szwach.

Mimo to trudno spotkać w katowickim śródmieściu turystów, ponieważ po zakończonych imprezach wracają szybko do domu. Powód jest prosty – nie mają gdzie przenocować. Budowa tanich hoteli byłaby więc nie tylko plusem dla samych hotelarzy, ale przede wszystkim dla całej gałęzi usługowej i rozrywkowej. Goście zostawialiby pieniądze w restauracjach, pubach, sklepach, a także muzeach, galeriach, teatrach.

Czy sytuacja może się poprawić w najbliższych latach? Liczba rozpoczętych inwestycji hotelowych wydaje się wciąż niewystarczająca. Przy autostradzie A4 w pobliżu centrum handlowego Trzy Stawy trwa budowa hotelu System, będzie to w sumie ponad 200 pokoi w standardzie trzy- i dwugwiazdkowym. Koło Novotelu powstaje dwugwiazdkowy hotel Etap. W najbliższych latach planowana jest budowa hoteli przy Silesii City Center oraz przy Katowickim Centrum Biznesu – to kolejne 500 miejsc. Jednak to wciąż za mało, a najwięcej do nadrobienia jest w ofercie dostępnej dla szerszej rzeszy klientów.

Hotele mogłyby stać się ważnym elementem przebudowy śródmieścia Katowic. Do zagospodarowania jest m.in. plac Szewczyka lub tereny nad Rawą w pobliżu Uniwersytetu Śląskiego. Ważnym zadaniem hoteli z punktu widzenia jakości publicznej przestrzeni są nie tylko funkcje noclegowe, ale także estetyczne. Atrakcyjny architektonicznie hotel to dobra inwestycja dla miasta i właściciela.