Lotnisko w Pyrzowicach otrzyma wielką dotację z Unii

Aktualności Możliwość komentowania Lotnisko w Pyrzowicach otrzyma wielką dotację z Unii została wyłączona

Jak podaje Gazeta Wyborcza lotnisko w Pyrzowicach otrzyma 44 mln euro unijnej dotacji na budowę nowego, trzeciego już terminalu i drugiego pasa startowego.

Polskie lotniska mają do 2013 roku otrzymać z unijnego funduszu Infrastruktura i Środowisko łącznie 261 mln euro. Z listy zaakceptowanych właśnie projektów wynika, że najwięcej otrzymają Okęcie (60 mln euro) oraz krakowskie lotnisko Balice (50 mln euro). Na trzecim miejscu znalazł się nasz port w Pyrzowicach, który może liczyć na 44 mln euro dotacji.

Warunkiem otrzymania unijnej dotacji jest wkład własny, który nie może być mniejszy niż 50 proc. wartości inwestycji. GTL pozyska fundusze z kredytu bankowego lub od akcjonariuszy.

Nowy terminal, który powstanie do 2013 roku, ma docelowo przyjąć 5 mln pasażerów. Budowę planuje się w dwóch etapach. Gdy terminal będzie gotowy, lotnisko w Pyrzowicach ma odprawiać około 9 mln pasażerów rocznie.

Przesądzona jest też budowa drugiego pasa startowego, który ma mieć 3,6 km długości. To sprawi, że w Pyrzowicach będą mogły bez najmniejszych problemów lądować wszystkie samoloty świata. Dziś port – dysponujący pasem o długości 2,8 km – też może przyjmować największe samoloty, jednak startując, muszą one mieć ograniczone ilości paliwa.