Nowy terminal lotniska w Pyrzowicach

Aktualności Możliwość komentowania Nowy terminal lotniska w Pyrzowicach została wyłączona

W poniedziałek 9 lipca otwarto nowy terminal na pyrzowickim lotnisku.

Po zakończonej trzy lata temu rozbudowie, powierzchnia terminalu pasażerskiego liczyła 7,6 tys. m kw. Dzięki nowemu terminalowi to już 21,3 tys. m kw. Tak dużego terminalu nie ma żadne inne lotnisko regionalne w Polsce. Przykład – terminal w Balicach jest o niemal pięć tys. m kw. mniejszy. Rozbudowa pochłonęła 80 mln zł.

Nowa hala ma trzy kondygnacje. Parter – to przede wszystkim czynna od wczoraj hala przylotów i nieczynne jeszcze punkty odpraw pasażerów wraz z halą odlotów, w której testowane są jeszcze systemy bezpieczeństwa. Pierwsze piętro zajmuje część handlowa: od kawiarni, restauracji przez aptekę, księgarnię po przeróżne sklepy. Najwyższe piętro to poczekalnia dla pasażerów i najdłuższy w Polsce 180-metrowy taras widokowy. Wczoraj można było korzystać z niego bezpłatnie, na co dzień za wejście na taras zapłacimy złotówkę.

Liczba punktów odpraw wzrosła z 17 do 35, dzięki czemu port może bez problemów obsługiwać 1200 pasażerów na godzinę, a w sumie 3,5 mln rocznie. To ponad dwa razy więcej niż wcześniej. W tym roku z usług portu w Pyrzowicach skorzysta ok. dwóch milionów pasażerów.

– Jeśli to tempo wzrostu się utrzyma, obecna powierzchnia terminalu, niestety, na długo nie wystarczy – przyznaje Kazimierz Kubik, szef terminalu. Dlatego już myśli się o kolejnej rozbudowie. Do końca roku ma być gotowy nowy plan generalny lotniska, który wyznaczy Pyrzowicom kierunki rozwoju. Już dziś wiadomo, że kolejny terminal, nie będzie dobudowywany do istniejącego, ale powstanie w zupełnie nowym miejscu, w kierunku wschodnim. Jego projekt zostanie wybrany w europejskim konkursie.

Nowy terminal lotniska w Pyrzowicach - GTB Metropolis Sp. z o.o.