Oczekiwana sala koncertowa już działa

Aktualności Możliwość komentowania Oczekiwana sala koncertowa już działa została wyłączona

Sala na prawie pięćset miejsc jest najważniejszą częścią otwartego we wtorek Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" Akademii Muzycznej w Katowicach.

Na ten moment Akademia czekała 78 lat, a Katowice aż 150. Na inauguracji wystąpiły połączone chóry akademii i Akademicka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Kaspszyka.

Budowa centrum była największą inwestycją kulturalną na Śląsku w ostatnich latach, pochłonęła około 55 mln zł i w większości została sfinansowana z funduszy unijnych.

Według projektu Tomasza Koniora i Krzysztofa A. Barysza od połowy 2005 roku na tyłach neogotyckiego gmachu uczelni wyrosły dwie surowe ceglane bryły. Jedna mieści bibliotekę z administracją, zaś druga, znacznie większa, salę koncertową. W centrum powstały ponadto: śląskie archiwum muzyczne, gdzie przechowywane będą najcenniejsze partytury, nowoczesne studio nagrań, sala do muzykoterapii, specjalistyczne pracownie oraz… podziemny garaż.

Wtorkowy koncert był częścią festiwalu kończącego obchody Roku Karola Szymanowskiego. Popiersie tego zmarłego 70 lat temu kompozytora i patrona katowickiej uczelni odsłonił Henryk Mikołaj Górecki, jeden z największych polskich kompozytorów.

Rektor Akademii prof. Eugeniusz Knapik zapowiada, że do końca tego roku akademickiego w nowej sali odbędzie się pięć festiwali o zasięgu międzynarodowym. Na wszystkie koncerty wstęp ma być bezpłatny.