Prezydent Piotr Uszok na czele Metropolii

Aktualności Możliwość komentowania Prezydent Piotr Uszok na czele Metropolii została wyłączona

Od dziś tworzymy jedno miasto, które ma ponad 2 mln mieszkańców – ogłosili w czwartek prezydenci 14 gmin Śląska i Zagłębia.

Oficjalnie zaczął działać Górnośląski Związek Metropolitalny. Pierwsze zadania to promocja i walka o wielkich inwestorów.

Starania o utworzenie związku trwały od lat, ale dopiero niedawno wszystkie gminy uchwaliły statut, a MSWiA zarejestrowało GZM.

Metropolia licząca 2 mln mieszkańców będzie bardziej widoczna na mapie Europy. Będzie również mogła w lepszym stopniu wykorzystać potencjał ludzi i miejsca, ponieważ duże organizmy miejskie silniej przyciągają inwestycje.

Prezydenci jednogłośnie zdecydowali, że przewodniczącym zarządu GZM-u zostanie Piotr Uszok, prezydent Katowic. Ten podkreśla, że każde miasto zachowa swoją tożsamość. Do pierwszych zadań GZM-u będzie należała promocja regionu i opracowanie strategii działalności metropolii. Uszok zapowiedział też sięgnięcie po unijne dotacje na stworzenie e-karty, dzięki której mieszkańcy GZM-u będą mogli płacić za przejazdy komunikacją miejską, a w przyszłości także na przykład za parkingi. – Chcemy zmodernizować tory tramwajowe, będziemy starać się o to, by mecze Euro 2012 odbyły się w Chorzowie – planuje Uszok. Wkrótce zacznie działać w Katowicach biuro GZM-u.

Na razie poza metropolią pozostają Będzin, Knurów i Czeladź, ponieważ te miasta nie są powiatami grodzkimi. Do Silesii będą mogły dołączyć dopiero wtedy, gdy powstanie ustawa o aglomeracji śląskiej. Prace nad nią już się rozpoczęły.

Prezydenci przyznają, że nazwa GZM nie jest dobra, dlatego poszukiwania nad inną trwają.

Prezydent Piotr Uszok na czele Metropolii - GTB Metropolis Sp. z o.o.

Podpisanie deklaracji Górnośląskiego Związku Metropolitalnego