Rozstrzygnięto konkurs na Muzeum Śląskie

Aktualności Możliwość komentowania Rozstrzygnięto konkurs na Muzeum Śląskie została wyłączona

Gazeta Wyborcza relacjonuje konkurs na nową siedzibę Muzeum Śląskiego. Wygrali architekci z biura Riegler Riewe Architecten z Grazu.

Projekt został jednomyślnie wybrany spośród 18 prac, które wpłynęły na ogłoszony przez władze województwa śląskiego konkurs. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego uznało, że najlepiej wpisuje się w otoczenie – nie zasłania zachowanych pokopalnianych budynków, ale podkreśla jeszcze ich piękno. Sale muzealne znajdą się pod ziemią, będziemy do nich zjeżdżać niczym do kopalni. Światło dochodzić do nich będzie dzięki szklanym wieżom.

Inne prace, które nadeszły na konkurs, też były ciekawe. Francuzka Odile Decq otrzymała wyróżnienie za budynek, którego gigantyczna bryła przebija się przez ziemię, jak złoże węgla. Holenderski architekt Dick van Gameren wspólnie z Bartłomiejem Nawrockim i Marcinem Jojko zaproponował zaś umieszczenie muzeum w budynku z trzech brył wyrastających ze wspólnej platformy. Jury przyznało im trzecie miejsce.

Z rozstrzygnięcia konkursu cieszyli się wczoraj pracownicy Muzeum. Reaktywowana w latach 80. placówka mieści się w tej chwili w budynku po starym hotelu przy alei Korfantego i od dawna nie ma miejsca na eksponowanie zbiorów. Właśnie dlatego budowa nowej siedziby jest wymieniana przez władze województwa wśród najważniejszych zadań. Ma ruszyć w 2009, a otwarcie nastąpi dwa lata później. Wcześniej będzie można zwiedzać zaadaptowane do celów wystawienniczych stare obiekty, w tym maszynownię szybu Bartosz. Nowe muzeum będzie kosztować ponad 200 mln zł, które województwo chce zdobyć z funduszy Unii Europejskiej.

Rozstrzygnięto konkurs na Muzeum Śląskie - GTB Metropolis Sp. z o.o.