Są miliony na modernizację Spodka

Aktualności Możliwość komentowania Są miliony na modernizację Spodka została wyłączona

Jak podaje Gazeta Wyborcza katowiccy radni zadecydowali o likwidacji Przedsiębiorstwa Widowiskowo-Sportowego "Spodek".

Likwidowana spółka należała w stu procentach do miasta. Choć Spodek uchodzi za żyłę złota, jego administratorzy nie mogli wyjść z długów. Na dziś wynoszą one grubo ponad 4 mln zł. Decyzją radnych Spodek będzie należał do gminy i będzie odtąd podmiotem budżetowym.

W praktyce oznacza to możliwość dofinansowania hali wprost z budżetu miejskiego. Już na ten rok miasto przeznaczyło kilkanaście milionów złotych  na modernizację. Wcześniej miasto mogło tylko pożyczać spółce i nie miało realnego wpływu na wydatkowanie pieniędzy.

Eksperci z magistratu zbadali szczegółowo stan techniczny ponad 30-letniego obiektu. Okazało się, że mimo upływu czasu i braku kompleksowej modernizacji Spodek ma się dobrze. Potrzebne jednak całkowite odświeżenie i unowocześnienie obiektu. Czasu jest niewiele. Za dwa lata w Katowicach odbędą się mistrzostwa Europy w koszykówce. Do tego czasu koniecznie trzeba poprawić stan wentylacji, której brak dotkliwie odczuli kibice i siatkarze podczas zeszłorocznej Ligi Mistrzów. Ponadto w Gliwicach wkrótce ma powstać supernowoczesna hala sportowa, która może stać się konkurencją dla Spodka.