Śląsk to eldorado dla inwestorów

Aktualności Możliwość komentowania Śląsk to eldorado dla inwestorów została wyłączona

Jak podaje Puls Biznesu Śląsk to najlepsze miejsce dla inwestorów, a północno-wschodnia Polska to wciąż tereny szuwarowo-bagienne.

Takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej KPMG o specjalnych strefach ekonomicznych. W raporcie wzięto pod uwagę twarde dane oraz opinie inwestorów. Katowicka strefa jako jedyna i w jednym, i w drugim przypadku wypada znakomicie. Również okolice Wrocławia są bardzo konkurencyjne. Kraków wypada blado, jeśli wziąć pod uwagę jego potencjał, a regiony słupski, suwalski i warmińsko-mazurski wyraźnie odstają od reszty.

– To jest cały czas ta sama czołówka. Region katowicki i wałbrzysko – wrocławski pozostają w forpoczcie. Częściowo dlatego, że są w uprzywilejowanej pozycji, bo południowo-zachodnia Polska jest skomunikowana ze światem oraz ma kulturę produkcyjną, której próżno szukać w Suwałkach czy Słupsku – ocenia Mirosław Proppé, dyrektor w KPMG, autor raportu.

Kluczem do sukcesu jest też umiejętność współpracy na linii: władze województwa – miasto – gmina – strefa.

– Współpracujemy intensywnie ze strefą w ściąganiu do Katowic usług wysoko przetworzonych. Nie wyobrażam sobie promocji miasta bez strefy, której pracownicy rzetelnie informują nie tylko o plusach, lecz także o zagrożeniach, co inwestorzy sobie cenią. Promujemy nie tylko miasto, ale całą aglomerację, bo jeśli ktoś nie może inwestować w Katowicach, to niech zainwestuje w Chorzowie – mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic.