Śmiały projekt przeniesienia dworca w Katowicach

Aktualności Możliwość komentowania Śmiały projekt przeniesienia dworca w Katowicach została wyłączona

Katowicka Gazeta Wyborcza rozpoczyna kolejną inicjatywę zmian w Katowicach. Wspiera projekt firmy Koldrex 2 i namawia do wybudowania dworca kolejowego w innym miejscu.

Nowy dworzec mógłby powstać na 50-hektarowym pustym terenie PKP, kilkaset metrów na zachód od obecnego. Zmieściłyby się tam nie tylko budynek stacji, ale i centrum handlowe, dworce autobusowe, parkingi, biura, hotele.

Edward Tausznik, współautor koncepcji i projektant wielu śląskich linii kolejowych, uważa, że przy obecnej lokalizacji w gęstej zabudowie śródmiejskiej dworzec nie ma szans na rozwój. Jest źle skomunikowany z głównymi drogami, a na placu Szewczyka brakuje miejsca na parkingi i dworzec autobusowy.

Na 50 hektarach można stworzyć supernowoczesny dworzec kolejowy, w którym można by zintegrować wszystkie środki transportu. Mógłby przypominać berliński Hauptbahnhof, oddany w zeszłym roku do użytku.

– Jeżeli chcemy marzyć o organizacji mistrzostw piłkarskich Euro 2012, musimy poprawić połączenia drogowe z dworcem. W nowym miejscu można wybudować ulicę łączącą stację ze średnicówką i autostradą A4. Gdyby jeszcze udało się uruchomić połączenie kolejowe z lotniskiem w Pyrzowicach, nasz dworzec byłby najlepiej skomunikowany w Polsce! – mówi projektant.

Zdaniem dziennikarza Tomasza Malkowskiego przeniesienie dworca przyniosłoby miastu kilka wielkich korzyści takich jak scalenie południowej i północnej części miasta. Natomiast uwolniony od autobusów pl. Szewczyka mógłby wreszcie stać się prawdziwym salonem miasta. Proponuje również, aby obecny dworzec oddać w ręce kogoś, kto potrafi docenić wartość jego architektury. Może fundacji Guggenheima, która słynie z najodważniejszych budynków muzealnych na świecie? Wielka przestrzeń hali dworcowej, z betonowymi sklepieniami mogłaby znaleźć się w jednym gronie ze spiralnym muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, albo z powykręcaną, metaliczną bryłą muzeum w Bilbao.

Jednak PKP studzi zapały projektantów. PKP oraz Katowice od roku pracują nad koncepcją funkcjonalną nowego dworca, który powstanie w miejscu obecnego i są zaskoczone pomysłem przeniesieniem dworca w inne miejsce.

Śmiały projekt przeniesienia dworca w Katowicach - GTB Metropolis Sp. z o.o.
Śmiały projekt przeniesienia dworca w Katowicach - GTB Metropolis Sp. z o.o.