W naszym regionie powstaje sieć światłowodowa wzdłuż kopalnianych torów.
Grono zapaleńców chce przekształcić Katowice i miasta ościenne w miasto-kampus
Grono zapaleńców chce przekształcić Katowice i miasta ościenne w miasto-kampus, w którym dzięki nowoczesnej technologii i przepływie informacji ciężki przemysł, tradycyjny na Śląsku, przekształca się w nowoczesny ośrodek, zinformatyzowany, sprzyjający sprzedaży wiedzy. Szkieletem dla takiej idei jest już istniejąca sieć światłowodowa, oplatająca 20 miast regionu. Początek dało jej… gwarectwo kopalń piasku. Do budowy sieci światłowodowej wykorzystywane są tereny wzdłuż dawno nie używanych linii kolejowych.
Płyną dane
Co łączy miasta, uczelnie i firmy z Katowic, Chorzowa, Gliwic, Jaworzna, Będzina, Knurowa, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Rybnika, Bytomia, Pyskowic, Siemianowic Śląskich? Od niedawna – brak problemów z przesyłaniem danych siecią światłowodową. Dzięki niej miejscowości te wyprzedziły inne gminy, jeśli chodzi o możliwości pozyskiwania inwestorów. Zyskały też szansę rozwoju w oparciu o nowoczesne technologie. Sieć światłowodowa powstała z inicjatywy założonej w 2002 r. w Gliwicach firmy TKP SA. Działalność firmy polega dziś w dużej mierze na udostępnianiu chętnym sieci światłowodów, które oplotły 20 śląskich miast.
– Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, jest to praktyka powszechnie stosowana w branży telekomunikacyjnej,
z jednym wyjątkiem: jest to jedyna firma na Śląsku świadcząca usługi tego typu, stworzona całkowicie w oparciu
o kapitał zgromadzony na w tym regionie – mówi Tomasz Pietrzak, rzecznik firmy.
A skąd się wziął związek nowoczesnych technologii z kopalniami piasku? Na podstawie umów z podmiotami wchodzącymi niegdyś w skład Gwarectwa Kopalń Piasku i Górniczego Transportu Kolejowego, przejęto prawo budowania linii telekomunikacyjnych wzdłuż torów kolejowych. Dziś sieć światłowodowa pokrywa około 1.500 km kwadratowych, na którym mieszka ponad 2 mln mieszkańców. Z możliwości, które daje sieć korzystają nie tylko miasta, ale i praktycznie wszyscy polscy operatorzy telekomunikacyjni. Zdecydowały się na to również działające
w regionie duże przedsiębiorstwa: Kompania Węglowa, ING Bank Śląski, Getin Bank, PCC Rail.
Bez dublowania inwestycji
W sieć weszły również instytucje publiczne: Politechnika Śląska, Śląska Akademia Medyczna, policja. – Politechnika Śląska nawiązała już współpracę ze Śląskimi Sieciami Światłowodowymi http://3s.pl.
Firma ta posiada infrastrukturę światłowodową w regionie aglomeracji górnośląskiej, co dla Politechniki Śląskiej, jako operatora Śląskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, ma duże znaczenie. Sami bowiem nie jesteśmy w stanie wybudować własnej infrastruktury we wszystkich potrzebnych obszarach – mówi Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej. – Współpraca z 3s.pl pozwala skorzystać z istniejących zasobów firmy, bez dublowania kosztownych inwestycji.
Ze Śląskich Sieci Światłowodowych korzystają także operatorzy telewizji kablowej oraz ponad 30 lokalnych operatorów sieci Internet. – Dość ciekawa jest wizja zarządu 3s.pl by przekształcić Katowice i miasta ościenne w miasto-kampus,
w którym dzięki nowoczesnej technologii i przepływie informacji przemysł przeobraża się z ciężkiego, w nowoczesny, zinformatyzowany, sprzyjający sprzedaży myśli i idei – mówi Pietrzak.
Na razie widocznym efektem okablowania Śląska światłowodami są nowi inwestorzy w regionie – głownie z zagranicy – tworzący miejsca pracy dzięki niskim kosztom i gotowej infrastrukturze. Już wkrótce w miastach objętych przedsięwzięciem będzie dostępna usługa interesująca dla zwykłego Kowalskiego – na przykład wideo na żądanie.
(źródło: Beata Sypuła, Dziennik Zachodni, 17 października 2006r.)