Jaki będzie nowy rok dla Śląska

Aktualności Możliwość komentowania Jaki będzie nowy rok dla Śląska została wyłączona

Gazeta wyborcza zadała znanym mieszkańcom Śląska pytanie: Co stanie się w naszym regionie w nowym roku? Jakich zmian oczekują?

Wśród pytanych osób znaleźli się przede wszystkim reprezentanci kultury i sztuki. Zgodnie stwierdzili, że w przyszłych roku priorytetem dla Śląska jest atrakcyjna oferta kulturalna. Artur Rojek zwrócił uwagę na rosnącą renomę Off Festiwalu i przyciągającą siłę tego typu imprez. Na muzykę stawia również Irek Dudek, mając na myśli przede wszystkim klasykę graną na żywo, „gdyż popowego śmiecia mamy już dość”.

Ingmar Villquist wskazał na sztukę jako istotny element budowania tożsamości Ślązaków. Ma ona również wpływ na jakość życia, podobnie jak uroda miejsc, w których żyjemy. Stąd też drugi postulat pytanych w sondażu: więcej estetyki w śląskich miastach! Rok 2008 zapowiada się pod tym względem korzystnie. Tomasz Konior, autor koncepcji przebudowy centrum Katowic, widzi je już niedługo jako miasto autentycznie miejskie, pełne witalności i magnetyzmu. Zwiastunem tego są dźwigi, które pojawiają się coraz liczniej. „Najważniejsze jednak, że mamy dobry czas, nie pamiętam na Śląsku tak dobrego czasu dla architektury” – dodaje Tomasz Konior.

Zwolennikiem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu śląskiej specyfiki jest Kazimierz Kutz. Chciałby, aby w nowym roku „powstało jakieś gremium, które by się zastanowiło nad wielkim programem sięgnięcia do na rewitalizację obiektów poprzemysłowych i przerobienie ich na centra kulturalne i edukacyjne (…) Trzeba w regionie zacząć myśleć o sprawach kultury i o jej rozwoju w oparciu o te zabytki, bo to jest najszybsza droga do odrodzenia Śląska i jego europejskiej tożsamości.”

Antoni Piechniczek również zwraca uwagę na europejskość Śląska. „Region przecież zawsze był znany z silnych związków z Zachodem. Symbolem wejścia do grupy Schengen był nasz Cieszyn.” Swoje pomysły na 2008 kończy sportowym akcentem: „Marzy mi się, aby w nadchodzącym roku władze naszego kraju już oficjalnie ogłosiły, że piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku odbędą się między innymi na Stadionie Śląskim w Chorzowie. To się po prostu Śląskowi w 200 procentach należy.”