Katowicki budynek doceniony na świecie

Aktualności Możliwość komentowania Katowicki budynek doceniony na świecie została wyłączona

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach znalazło się w gronie 40 najlepszych ceglanych budynków świata.

Wyróżniony gmach to nowa część katowickiej Akademii Muzycznej zaprojektowana przez Tomasza Koniora. Na organizowaną przed kilkoma dniami w wiedeńskiej Akademii Nauk imprezę zgłoszonych zostało aż 255 projektów z 19 krajów. Jury wybrało do finału 40 prac. Wśród nich, jako jedyne z Polski, znalazły się projekty autorstwa Tomasza Koniora, architekta z Katowic.

Katowicki gmach otwarto pod koniec ubiegłego roku. Podobnie jak sąsiedni, powstały pod koniec XIX wieku, budynek ma elewacje w klinkierze. W środku znajduję się jedyna w Polsce sala koncertowa o drewnianych ruchomych ścianach. Pomiędzy nowy i starym budynkiem powstało też atrium, na którym rosną bambusy.

Wyróżnienie było miłym zaskoczeniem dla samego architekta, gdyż nie on nominował swoje projekty. To kolejna nagroda dla Tomasza Koniora. Wcześniej znalazł się na liście najlepszych młodych projektantów Europy „Europe 40 under 40”.

Nagroda Grand Prix konkursu „Brick Award 2008” przypadła Peterowi Zumthorowi za projekt Muzeum Kolumba w Kolonii.

Katowicki budynek doceniony na świecie - GTB Metropolis Sp. z o.o.