Przebudowa centrum Katowic ruszy w 2010 roku

Aktualności Możliwość komentowania Przebudowa centrum Katowic ruszy w 2010 roku została wyłączona

Gazeta Wyborcza informuje, że już za dwa lata okolice alei Korfantego zamienią się w wielki plac budowy. Na zorganizowanej w środę 9 lipca konferencji prasowej prezydent Piotr Uszok przedstawił plany najważniejszej dla miasta inwestycji.
Projekt przebudowy śródmieścia Katowic władze miasta wybrały już w 2006 roku. W zorganizowanym wtedy konkursie wygrał projekt autorstwa katowickiego architekta Tomasza Koniora. Zgodnie z jego koncepcją aleja Korfantego zostanie zabudowana, a główny miejski plac znajdzie się przed Teatrem Śląskim.

Prezydent Uszok poinformował, że minione dwa lata poświęcone były na publiczną dyskusję z mieszkańcami i inwestorami, a także uporządkowanie spraw własności działek. Natomiast jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przygotowawcze m.in. wyburzenie Urzędu Stanu Cywilnego przy al. Korfantego, którego nowa siedziba znajdować się teraz będzie przy placu Wolności.

Wyłoniony został pełnomocnika do spraw przebudowy centrum, a za miesiąc wybrany zostanie inżynier kontraktu. Także w najbliższych tygodniach magistrat prześle oferty największym deweloperom zainteresowanym inwestycjami w nowym centrum Katowic.

Przebudowa śródmieścia wiązać się będzie z ogromnymi kosztami. Dlatego Katowice będą musiały zadłużyć się w Europejskim Banku Inwestycyjnym na kwotę co najmniej 100 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone głównie na modernizację torowiska i inwestycje na terenach należących do miasta.

Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Uszoka najpóźniej w 2010 r. do centrum miasta wjadą pierwsze koparki i zamknięta zostanie najpierw część, a następnie całość alei Korfantego.