W Katowicach żyje się najlepiej

Aktualności Możliwość komentowania W Katowicach żyje się najlepiej została wyłączona

Dziennikarze z gazety Polska Dziennik Zachodni zbadali poziom życia w
16 stolicach wojewódzkich. Po podliczeniu wyników okazało się, że na
czele rankingu uplasowały się Katowice.

Podczas badania przeanalizowano szczegółowe dane dotyczące takich dziedzin i zagadnień jak poziom bezrobocia, ceny biletów komunikacji miejskiej, liczba miejsc w przedszkolach i wysokość czynszów komunalnych.

Atutem miasta okazała się bogata i ciągle rozwijająca się oferta kulturalna. W Katowicach duży nacisk kładzie się na ośrodki kulturalne znajdujące się najbliżej ludzi. Na jeden dom kultury przypada 10 tys. mieszkańców, podczas gdy w Warszawie niemal czterokrotnie większa liczba osób. Katowice przodują także pod względem liczby i dostępności bibliotek.

Kolejnymi plusami stolicy województwa śląskiego jest dobra infrastruktura, bardzo niski poziom bezrobocia oraz względnie tanie usługi. Katowice posiadają również rozbudowaną sieć drogową i kolejową, a czynsze komunalne są jednymi z najniższych w Polsce. Także poziom opieki medycznej i szkolnictwa na Śląsku należy do najwyższych w kraju.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha uważa, że ranking wyraźnie pokazuje jak wiele ostatnio zrobiono w Katowicach, by ułatwić życie mieszkańcom. Dziennikarze gazety wzorowali się na rankingach popularnych w Stanach Zjednoczonych. Osoby myślące o przeprowadzce do innego miasta często szczegółowo je analizują i na ich podstawie podejmują decyzje o nowym miejscu pobytu.