Dolina Krzemowa w Gliwicach

Aktualności Możliwość komentowania Dolina Krzemowa w Gliwicach została wyłączona

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Gliwice jako jedyne miasto z Polski dołączyły do Światowego Stowarzyszenia Technopolii. W przyszłości przełoży się to na wybudowanie nowoczesnego parku przemysłowo – technologicznego.

W ubiegłym tygodniu prezydent miasta, Zygmunt Frankiewicz, gościł koreańską delegację z Deajeon. Właśnie w tym miejscu zlokalizowany jest ogromny park technologiczny, skupiający ponad 200 najnowocześniejszych instytutów i laboratoriów. Tam też zrodził się pomysł powołania międzynarodowej organizacji skupiającej miasta, w których stawia się na rozwój nauki i techniki.

Do tego ekskluzywnego grona w 2005 r. dołączyły Gliwice. Teraz mają się stać silnym partnerem w Europie Wschodniej. Udział w globalnej sieci Word Technopolis Association to dostęp do najnowszych technologii, wymierne korzyści ekonomiczne i wymiana między uniwersytetami.

Zdaniem prof. Deog-Seong Oh, Gliwice są najpoważniejszym kandydatem do organizacji szczytu WTA w 2012 roku. Prezydent Frankiewicz podkreślał, że obecność miasta w stowarzyszeniu to dla niego szansa nie tylko na wymianę doświadczeń, ale także na kontakty biznesowe. Już wkrótce w gliwickiej strefie ekonomicznej produkcję rozpocznie pierwszy koncern z Korei, wytwarzający podzespoły elektroniczne.