Gwiazdy architektury w Katowicach

Aktualności Możliwość komentowania Gwiazdy architektury w Katowicach została wyłączona

W poniedziałek 12 maja rozpoczęło się Forum Współczesnego Miasta. Dyskusje i wykłady o rozwoju Katowic z udziałem wybitnych architektów potrwają trzy dni. Uczestnikami spotkania są również m.in. artyści, socjologowie i politycy. Miejscem wydarzenia jest sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wśród zagranicznych gości znaleźli się wybitni architekci i urbaniści Kengo Kuma, prof. Alfonso Acocella, prof. Luigi Alini, Frits van Dongen, Dick van Gameren, Florian Rieglem, Roger Riewe, Jurgen Mayer H.

Spotkanie ma przynieść odpowiedź: jakie są Katowice i w jaki sposób mają się zmienić, by stały się przyjazne i kreatywne? W jaki sposób rozwijają się inne metropolie i czego możemy się od nich nauczyć? Forum dzieli się na trzy panele tematyczne:

I dzień:
"SimplyCity – Miasto… po prostu…"
II dzień:
"DenCity – Miasto… gęste…’’
III dzień:
"DiverCity – Miasto… różnorodne…"

Organizatorem Forum jest Instytut Współczesnego Miasta. Jego założyciele to architekci i urbaniści, m.in. Tomasz Konior i Jan Kubec. Śląskie stowarzyszenie nawiązuje do podobnych działających w Bazylei i Barcelonie. Również ma otwartą interdyscyplinarną formułę. Zaproszono do niego wielu artystów, w tym słynnego rzeźbiarza Jarosława Kozakiewicza, autora Parku Pojednania Narodów powstającego niedaleko obozu w Auschwitz. W gronie założycieli znaleźli się też reżyserka Magdalena Piekorz, Marian Oslislo, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Współpracę z instytutem deklaruje również Piotr Uszok.