Gwiazdy architektury zdecydują o przyszłości Katowic

Aktualności Możliwość komentowania Gwiazdy architektury zdecydują o przyszłości Katowic została wyłączona

Gazeta Wyborcza informuje o powstaniu w Katowicach pierwszego w kraju Instytutu Współczesnego Miasta. To tutaj architekci, artyści i naukowcy będą dyskutować o problemach i przyszłości miasta.

Instytut powołany został 2 kwietnia podczas spotkanie w atrium katowickiej Akademii Muzycznej. Ten projekt to wspólna inicjatywa architektów, muzyków, artystów, socjologów i polityków związanych ze stolicą województwa. Zaproszenie do Instytutu, inspirowanego podobnymi organizacjami działającymi w Bazylei i Barcelonie, otrzymali m. in. słynny rzeźbiarz Jarosław Kozakiewicz, reżyserka Magdalena Piekorz oraz Marian Oslislo, rektor Akademii Sztuk Pięknych.

Instytut ma być miejscem debaty o rewitalizacji śródmieścia, poprawie jakości życia przestrzeni w Katowicach. Założeniem jego twórców jest wydobycie potencjału miasta żyjących w nim ludzi. Organizowane będą cykle wykładów i wystaw, których głównym celem będzie edukowanie społeczeństwa.

Jednym z założycieli placówki jest Tomasz Konior, zwycięzca konkursu na projekt przebudowy centrum Katowic, a współpracę z Instytutem zapowiedział prezydent miasta, Piotr Uszok.

Instytut w maju organizuje Forum Współczesnego Miasta. Na konferencję, której tematem będzie przebudowa centrum Katowic i powstająca metropolia, przyjadą zagraniczni architekci i inwestorzy. Swój udział zapowiedział już Kengo Kuma, najsłynniejszy japoński architekt oraz urbaniści z Holandii, Włoch i Austrii.