Miliardy na Katowice

Aktualności Możliwość komentowania Miliardy na Katowice została wyłączona

Prezydent miasta Katowice Piotr Uszok przedstawił plany inwestycyjne samorządu. Cele na najbliższe lata są bardzo ambitne. Należą do nich: kompleksowa przebudowa centrum miasta, budowa kanalizacji we wszystkich dzielnicach, stworzenie centrum kongresowego, modernizacja Spodka i dalsze zmiany w układzie drogowym.
Modernizacja kanalizacji w całym mieście jest największym z wymienionych przedsięwzięć i największy tego typu projektem w Polsce. Będzie kosztował ponad 1 mld zł. Z tego 636 mln zł pochłonie pierwszy etap – 400 km nowej kanalizacji. Prace mają ruszyć w 2009 roku.

Przygotowywane jest inne ogromne przedsięwzięcie – przebudowa centrum miasta. Po rozstrzygnięciu, jesienią 2006 roku, konkursu na koncepcję zmian, ruszyły opracowania techniczne i dokumentacyjne. Częścią przebudowy centrum ma być modernizacja dworca kolejowego oraz należącego do PKP biurowca. PKP prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Do 2011 roku oba obiekty mają być zmodernizowane.

Natomiast Spodek – wizytówka Katowic i największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce, zmieni się do 2010 roku. Jeszcze w tym roku wykonane zostaną prace za 12,5 mln zł (głównie klimatyzacja i wentylacja). W przyszłym roku dalsza modernizacja pochłonie ok. 50 mln zł, większość ze środków UE. Po modernizacji podniesie się standard obiektu, który zyska też nową elewację. Obok niego powstanie wielkie centrum kongresowe, warte blisko 200 mln zł. Obecnie trwają przygotowania organizacyjne do jego budowy.

Również w tej części miasta, na terenie kopalni Katowice, powstanie nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Rozpocznie się także budowa nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia za ponad 120 mln zł.

Inne ważne dla miasta projekty inwestycyjne, do realizacji w kolejnych latach, to m.in.

  • budowa Centrum Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej za ok. 60 mln zł,
  • modernizacja Pałacu Młodzieży za ok. 50 mln zł,
  • inwestycje w infrastrukturę tramwajową – prawie 175 mln zł,
  • modernizacja układu komunikacyjnego, związana ze zmianą przebiegu drogi krajowej nr 81 (do Wisły) za ponad 300 mln zł,
  • budowa aquaparku za ponad 200 mln zł.

Samorząd stawia ponadto na rozwój budownictwa mieszkaniowego.