Nowoczesne otoczenie Spodka

Aktualności Możliwość komentowania Nowoczesne otoczenie Spodka została wyłączona

Według informacji Gazety Wyborczej Urząd Miasta w Katowicach w najbliższych tygodniach ogłosi dwa międzynarodowe konkursy architektoniczne. Zwycięzcy zaprojektują Międzynarodowe Centrum Kongresowego i nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, które położone będą w bliskim sąsiedztwie Spodka.

Plan urbanistyczny miasta zakłada zabudowę pustej powierzchni za Spodkiem, będącą pozostałością po nieczynnej już kopalni Katowice. Już wcześniej zdecydowano, że wśród zabytkowych zabudowań kopalnianych powstanie nowe Muzeum Śląskie. Tym projektem zajmą się austriaccy architekci.

Na pozostałej części tych terenów postanowiono wybudować Międzynarodowe Centrum Kongresowe i nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR). Pierwszy z obiektów ma składać się z kilku sal o różnej wielkości i posiadać połączenie ze Spodkiem, który podczas dużych kongresów ma stanowić integralną część centrum. Wyniki przygotowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach konkursu poznamy we wrześniu, a koszt budowy szacuje się na 200 mln zł.

Jednocześnie odbędzie się konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby NOSPR, która znajdować ma się między ul. Olimpijską a przyszłym Muzeum Śląskim. Ta obecna znajduję się w Górnośląskim Centrum Kultury, jednak w czasie dużych koncertów często brakuje tam miejsc na widowni, a muzycy narzekają na akustykę. Nowy obiekt ma kosztować 120 mln zł i ma duże szanse na dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz rządu.

Miasto chce, by obok budynku NOSPR pojawił się także gmach opery i baletu. Pierwszym zrealizowanym projektem między Spodkiem a parkiem Bogucickim będzie jednak Muzeum Śląskie, które ma być gotowe w 2012 roku.