Pyrzowice: nowy terminal na Euro 2012

Aktualności Możliwość komentowania Pyrzowice: nowy terminal na Euro 2012 została wyłączona

Jak informuje Gazeta Wyborcza, zarząd lotniska w Pyrzowicach podpisał już umowy przedwstępne na dofinansowanie jego rozbudowy. Nowy terminal to ogromna szansa dla Górnego Śląska i większe znaczenie regionu.

W planach jest m.in. budowa nowego terminalu, nowej bazy cargo i przekształcenia obecnej drogi startowej w drogę kołowania.

Co miesiąc, od początku 2008 roku port lotniczy w Pyrzowicach co miesiąc pobija zeszłoroczne rekordy w liczbie odprawionych pasażerów.  W lipcu było ich ponad 300 tys., o 27 proc. więcej niż przed rokiem. Takie wyniki były jednym z powodów, dla których przedstawiciele zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego podpisali tzw. preumowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie modernizacji i rozbudowy lotniska.

Jedna trzecia potrzebnych na inwestycję pieniędzy – 254 mln zł – pochodzić będzie z unijnych dotacji. Resztę będą stanowić środki z kredytu bankowego i wkładu akcjonariuszy, wśród których są m.in. województwo śląskie i Węglokoks.

Nowy terminal ma obsługiwać 5 mln pasażerów rocznie, co wraz z istniejącym daje 9 mln pasażerów. Dzięki zwiększeniu możliwości lotniska, łatwiejsza stanie się podróż z i do naszego regionu. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę Euro 2012 i fakt, że na Górnym Śląsku swoje siedziby lokalizuje coraz więcej firm zagranicznych.