Sztuka wysoka nisko pod ziemią

Aktualności Możliwość komentowania Sztuka wysoka nisko pod ziemią została wyłączona

W 2011 roku sztuka na Śląsku zejdzie do podziemi. A to za sprawą projektu przyszłości Muzeum Śląskiego, który stworzyli austriaccy architekci Florian Riegler i Roger Riewe, zwycięzcy w międzynarodowym konkursie architektonicznym na nową siedzibę katowickiego muzeum.

Dzieła Malczewskiego, Witkacego, Makowskiego, obrazy Grupy Janowskiej będzie można obejrzeć… pod byłą kopalnią “Katowice”.

Pośród zachowanych zabytkowych budynków kopalni i szybu górniczego „Warszawa” wzniosą się szklane wieże. Pochylnia zaprowadzi zwiedzających pod ziemię do ogromnej wielopoziomowej sali, jasnej dzięki szklanym prześwitom. Tu znajdą się zbiory Muzeum Śląskiego oraz wystawa monograficzna poświęcona historii instytucji. W naziemnych budynkach będzie kawiarnia, restauracja oraz przestrzeń dla wystaw czasowych.

Jury decydujące o wyborze projektu tak uzasadniało wydany werdykt: “Praca oryginalna, o wielkiej wymowie symbolicznej. (…) Zejście z powierzchnią Muzeum pod ziemię podkreśla związek jego zbiorów z górniczą historią Śląska, a miejsce czarnego skarbu, skrytego w głębi ziemi, zajmują tu skarby kultury i pamięci. (…) Równocześnie, szklane, krystaliczne bryły świetlnych wież, wyrastające z terenu, ukształtowanego w formie naturalnego parku, sygnalizują na zewnątrz obecność nowego założenia na tle starego. Spektakl zieleni, światła i wody i adaptacja dwóch istniejących, sąsiednich budynków na kawiarnię, restaurację i wystawy czasowe, czyni atrakcyjnym pobyt na powierzchni terenu, zaś schodząc do poziomu zbiorów, zwiedzający ma poczucie odkrywania tego, co kryje w sobie ziemia, nie tracąc kontaktu ze światłem dnia, które spływa z góry (…)”

Zwycięski projekt Muzeum Śląskiego w Katowicach austriackich architektów Floriana Rieglera i Rogera Riewe


Sztuka wysoka nisko pod ziemią - GTB Metropolis Sp. z o.o.