Wynajem biura w Katowicach – na co zwracać uwagę?

Aktualności Możliwość komentowania Wynajem biura w Katowicach – na co zwracać uwagę? została wyłączona

W Internecie i prasie nie brakuje ofert wynajmu powierzchni biurowej. Nic dziwnego – stolica województwa śląskiego to piąty największy w Polsce rynek biurowy. Jest więc w czym wybierać. Pytanie, jakimi kryteriami się kierować przy podejmowaniu decyzji? Spróbujemy pomóc w odpowiedzi na to pytanie.

Jak pokazują dane firm doradczych zajmujących się tematyką nieruchomości na koniec 2018 r. w Katowicach dostępnych było ponad 500 tys. m kw. powierzchni biurowej. Na śląskich biznesmenów czekają nie tylko powstające jak grzyby po deszczu nowoczesne biurowce, ale także wiele lokali w budynkach starszej daty, jednak odpowiednio zmodernizowanych i unowocześnionych. Sporą część ofert stanowią również biura zlokalizowane w kamienicach. Jak sprawnie poruszać się w tym gąszczu możliwości, by wybrać faktycznie najkorzystniejsze rozwiązanie? Przeanalizujemy teraz najważniejsze naszym zdaniem kryteria wyboru powierzchni biurowych, a do zilustrowania całego procesu, tradycyjnie już wykorzystamy przykładowe oferty firmy Metropolis.

Wynajem biura w Katowicach – na co zwracać uwagę? - GTB Metropolis Sp. z o.o.

Lokalizacja – czyli pozwól się odnaleźć

Tak jak w przypadku innych nieruchomości kryterium umiejscowienia lokalu biurowego ma kluczowe znaczenie dla jego atrakcyjności. W przypadku lokali położonych w ścisłym centrum miasta główną zaletą najczęściej jest odpowiedni prestiż, wydaje się jednak, że wady takiego rozwiązania biorą jednak górę. Na pewno można do nich bowiem zaliczyć: problemy z parkowaniem dla pracowników i gości, wzmożony hałas uliczny, wreszcie znacząco większe koszty w porównaniu do ofert z innych części miasta. Alternatywą dla tego rozwiązania jest znalezienie lokalu położonego na obrzeżach miasta – zrobi się na pewno taniej i spokojniej, pojawi się też więcej możliwości parkingowych. Kłopotem może być dłuższy dojazd do pracy – zwłaszcza dla osób podróżujących komunikacją miejską. Jak więc wybrnąć z tego impasu decyzyjnego? Na pewno warto przyjrzeć się ofertom biur zlokalizowanych na obrzeżach śródmieścia. W tym wypadku w dalszym ciągu uzyskamy odpowiedni prestiż i łatwość dojazdu wszelkimi środkami transportu, a jednocześnie zapewnimy sobie przyzwoitą liczbę miejsc parkingowych.

Przykładem mogą być budynki biurowe zlokalizowane w Katowicach przy ulicy Dąbrówki, pod numerami 13, 16 i 16A. Znajdują się one w miejscu gwarantującym dobry dojazd samochodem (dzięki bliskości przecinającej Aglomerację Drogowej Trasy Średnicowej), ale również komunikacją autobusową czy kolejową (niewielka odległość od Dworca PKP). Na uwagę zwraca korzystne sąsiedztwo – w pobliżu znajdują się nie tylko inne atrakcyjne biurowce, ale także hotele czy duże centrum handlowe – Silesia City Center. Nie bez znaczenia jest również dostęp do parkingów przeznaczonych wyłącznie dla najemców i ich gości.

Wynajem biura w Katowicach – na co zwracać uwagę? - GTB Metropolis Sp. z o.o.

Wygląd – czyli jak Cię widzą, tak Cię piszą

Wydaje się to oczywiste, ale warto podkreślić, że wygląd siedziby firmy (zarówno na zewnątrz, jak i w środku) odpowiada za pierwsze wrażenie i buduje określony wizerunek u osób ją odwiedzających. Biorąc pod uwagę ten czynnik niezwykle kuszące może być wynajęcie lokalu w jednym z nowopowstałych, epatujących nowoczesnością, centrów biurowych. Na pewno warto rozważyć taką możliwość, nie należy jednak wykluczać innych rozwiązań, być może nieco mniej futurystycznych, ale w dalszym ciągu korzystnych wizualnie i z całą pewnością mniej kosztownych. Do tego rodzaju rozwiązań zaliczyć można wynajem lokalu w jednym z trzech wspomnianych powyżej budynków biurowych należących do Metropolis. Są one przykładem udanej, gruntownej modernizacji nieco starszych obiektów, a ich obecny wygląd może się kojarzyć wyłącznie z prestiżem i profesjonalizmem. Mowa tutaj nie tylko o estetycznych, nowoczesnych fasadach i zadbanym otoczeniu, ale także o eleganckich strefach wejścia do budynków i wykończeniu pozostałych wnętrz.

 Wynajem biura w Katowicach – na co zwracać uwagę? - GTB Metropolis Sp. z o.o.

Komfort – czyli jak dobrze spędzić znaczną część dnia

Przeciętny pracownik biura spędza w nim ponad połowę swojego dziennego czasu aktywności. Niezwykle istotne jest zatem zadbanie o jego samopoczucie – zdrowie, wygodę pracy, bezpieczeństwo. Takie właśnie powinno być prawdziwie nowoczesne biuro – urządzone z myślą o komforcie pracowników i gości firmy. Jedną z ważniejszych kwestii jest zapewnienie odpowiedniej powierzchni do pracy i wypoczynku. Nie warto tutaj szukać pozornych oszczędności wybierając mniejsze lokale. To w konsekwencji doprowadzi do zmęczenia i zniechęcenia pracowników, co obniży ich efektywność i zadowolenie z pracy. Większa powierzchnia pozwoli na zaaranżowanie strefy wypoczynku bądź nawet rekreacji (czasami wystarczy do tego zapewnienie miejsca na stół do gry w „piłkarzyki”).

Warto również pamiętać o takich udogodnieniach, jak: odpowiedniej jakości wykładzina podłogowa, system wentylacji z klimatyzacją, czy ścianki działowe z odpowiednią ochroną akustyczną. Te pozorne detale potrafią zadecydować o jakości użytkowania lokalu biurowego i tak jak w przypadku budynków przy ul. Dąbrówki powinny być dostępne w standardzie.  Komfort pracy zależy także w dużym stopniu od poziomu bezpieczeństwa osób i użytkowanego przez nie mienia. Trudno sobie wyobrazić, aby nowoczesny biurowiec nie posiadał całodobowej ochrony i systemu monitoringu parkingu i strefy frontowej. Ostatnią kwestią wartą szczególnej uwagi w procesie wyboru powierzchni biurowej jest stabilność i przejrzystość umowy zawieranej z wynajmującym.

Jak widać wybór odpowiedniego lokalu biurowego nie musi być wcale łatwy, a na najemców czeka wiele potencjalnych pułapek. Warto poświęcić na ten etap nieco więcej czasu, aby móc przez lata prowadzić działalność w miejscu odpowiednio dopasowanym do potrzeb firmy.

 

Masz pytania związane z możliwościami wynajmu biura w Katowicach? Zapraszam do kontaktu!

Zadzwoń: Mirek Jarczyk, tel. 722 044 077

Napisz: mjarczyk@metropolis.pl